Intenzívná kontrola kvality

Ovocie je prírodný produkt, preto taktiež podlieha mnohým vonkajším vplyvom, ktoré môžu mať za následok zníženie jeho kvality. Z tohto dôvodu máme u nás vo Schwartau nastavené veľmi vysoké kritériá požadovanej kvality a kontroly ovocia. Preto je pre nás dôležitá aj úzka spolupráca s našimi zmluvnými dodávateľmi a poľnohospodármi, aby takto boli dodržiavané naše prísne požiadavky. Našim prísnym požiadavkám podliehajú nielen plody, ale už samotné rastliny - stromy a kríky. Pre nás sú veľmi dôležité tieto kritériá: vôňa, chuť, vzhľad a zloženie. Rovnako dôležité sú kontroly a analýzy nežiadúcich látok v ovocí, ako sú pesticídy a baktérie. Tieto kontroly dlhé roky realizujeme nielen v našich vlastných laboratóriách, ale aj v laboratóriách nezávislých, renomovaných inštitúcií. V prípade nesplnenia všetkých požadovaných kritérií, ovocie ihneď vyraďujeme z daľšieho procesu spracúvania. Nielenže sa u nás vo Schwartau konzekventne riadime overenými medzinárodnými regulačnými štandardami, ale tiež sa podieľame na ich vývoji a optimalizácii. Takto si zaisťujeme vysokú úroveň výrobných procesov. I napriek tomu, alebo práve preto, že kvalita mnohých surovín deň odo dňa klesá a podlieha mnohým negatívnym vplyvom dnešnej doby, dali sme si za cieľ produkovať naše výrobky v rovnakej alebo dokonca ešte vyššej kvalite, ako dosiaľ. Optimalizáciou výroby čelíme všetkým negatívnym zmenám, s ktorými sa stretávame. Naše ovocie je vždy spracované tak, aby bola zachovaná autentičnosť jeho vône a chuti. A kontrola nekončí ani po tom, kedy už je džem v pohároch. Každé ráno o 9.00 hodine totiž prichádza tá najťažšia skúška – naši zamestnanci ochutnávajú produkciu z predošlého dňa. A iba t tom prípade prípade, že džemy majú opäť svoju špecifickú, lahodnú chuť a sú v  najvyššej kvalite, opúšťajú našu továreň.

Spracovanie v našej továrni

V našej domácej kuchyni sa snúbi čerstvé ovocie s cukrom, želé a troškou citrónu. Naše džemy sú lahodnou a ľahkou pochúťkou aj možnosťou, ako si predĺžiť svieži pocit leta. Nás vo Schwartau veľmi teší, že vám chutia, preto sa vám usilujeme opakovane ponúkať nové a dokonalejšie príchute, ktoré postupne vyvíjame z našich tradičných receptov. Postupujeme pri tom úplne rovnako, ako vy u vás doma. Najskôr pracujeme s malým množstvom džemov, ktoré krok po kroku vylepšujeme a následne testujeme v našom tíme. Pokiaľ sa výsledky zdajú byť sľubné, chuť výborná a kvalita nadštandardná, prechádzame k veľkoprodukcii.

Pre výrobu lahodných džemov dbá Schwartau okrem kvalitného ovocia tiež na kvalitu vedľajších prísad, bez ktorých by sa produkcia džemu neobišla. Samozrejme vždy záleží na príchuti konkrétneho džemu, ale vo všeobecnosti by sa dalo povedať, že pridáváme iba 3 – 4 ďaľšie prísady. Teda cukor, alebo cukor a glukózový sirup, pektín a kyselinu citrónovú. Pektín je okrem samotného ovocia jednou z najdôležitejších zložiek našich džemov, pretože hrá rozhodujúcu úlohu pri tvorbe hustoty a teda i pri konečnej podobe džemov. Je rozhodujúcou zložkou pre dosiahnutie správnej konzistencie. Väčšie množstvo pektínu spôsobuje, že je džem hustý a pevný, naopak ak ho pridáme menej, džem je redší. Kyselina citrónová napomáha správnemu udržiavaniu hodnoty pH v džeme a používa sa v optimálnej miere pre prirodzenú kyslosť konkrétneho ovocia.

Aby sa v tomto ovocnom pyré dobre a rovnomerne rozpustil i cukor, musí sa hmota najskôr zahriať. Najprv je všetko umiestené v špeciálne tvarovaných nádobách. Potom ovocnú hmotu spoločne s pridaným cukrom veľmi krátko zahrejeme do požadovanej teploty. Pri tomto procese zostávajú všetky chute a vône zachované. Až potom pridáme pektín a kyselinu citrónovú, a následne plníme do pohárov! Až v pohároch prebieha proces „zželatínovania“ hmoty, trvajúci 24 až 48 hodín. Každú hodinu vyrobíme približne 10.000 až 25.000 kusov nášho lahodného džemu.

Nasleduje uzavretie pohára a než viečko napevno utesníme, vysajeme z pohára všetok vzduch tak, aby tu vzniklo potrebné vákuum. Toto vákuum udržuje džem v tej najvyššej hygienickej kvalite. Ďalej pasterizuejeme v tzv. pasterizačnom tunely, čím zaistíme nezávadnosť našich produktov aj po mikrobiologickej stránke. Na záver poháre prejdú chladiacim tunelom. A od tohto momentu už netrvá dlho, kým sa džem dostane priamo do obchodov a následne k vám do domácností, kde si po špecifickom kliknutí pri otváraní viečka môžete v kľude vychutnať jedinečnú chuť vášho obľúbeného džemu. Mňam!

Schwartau logoPodmienky použivaniaZásady zpracovánia osobných údajov© 1993-2019 Forcom logo Hero logo